Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Merhabalar değerli okuyucularım...

Yazımın başlığından da anlayabileceğiniz gibi Javascript  ile ilgili yazılarıma başlayacağım inşaallah. 

Javascript tarayıcılarda kullanılan istemci(client) taraflı bir dildir. Fakat node.js gibi ortamlarla birlikte sunucu taraflı bir dil olarakta yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak istemci tarafında etkileşimli içerikler üretmek için geliştirilmiş olsa da artık oyun dahi yapılabilir hale gelmiştir. Hele hele bu son yıllarda cross platform dediğimiz her türlü mobil işletim sistemlerinde çalışan uygulamalar dahi yapılabilir hale gelmiştir. Bende bu nedenlerden ötürü artık javascript bilgilerimi yazayım diye düşünüp yazıma başladım. 

Javascript Html içerisine gömülü(embedded) bir şekilde çalışabilir. Ayrı .js dosyaları oluşturup başka html sayfalarından çağırarak ta çalıştırılabilir.

Hemen bir örnek kod ile başlayalım:

<!DOCTYPE html>
  <html>
    <head>
      <title>Haydi Bismillah - Javascript</title>
    </head>
    <body>
      <script>
        document.writeln("Bismillah haydi");
      </script>
    </body>
  </html>

Evet bu kodlarımızı notepad yada bir text editörü ile (visual studio code vs.) yeni bir dosya açıp içerisine yapıştırın. Daha sonra kaydet deyip uzantı kısmını htm yada html şekline getirip kaydedin ve tarayıcınızı açıp neler olduğuna bakın. 

Burada document nesnemiz ile sayfamıza erişim istediklerimizi yapabiliriz. Biz erişip sayfamıza writeln metoduyla ilk yazımızı yazdırdık.

Burada yazımı sonlandırıyorum. Bir sonraki derste görüşmek üzere. Allah'a emanet olun.

Kaynakça:

https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/web-programlama/egitim/301-javascript/javascript-nedir